Kaip apskaičiuoti plotą?

Būsto remontas, aplinkos tvarkymas – tik kelios situacijų kai kyla klausimas: “kaip apskaičiuoti plotą”. Ploto apibrėžimas skamba taip: tai matas, nusakantis tam tikro erdvės regiono dydį. Kaip mato vienetai, dažniausiai yra naudojami kvadratiniai metrai. Plotas dar gali būti matuojamas arais, ar hektarais, bet tai dažniau naudojama žemės ūkiui: sklypui ir kitam žemės plotui apskaičiuoti.

Įprastose situacijose plotas naudojamas matuoti dvimatę erdvę, pavyzdžiui, veją ar grindis. Pavyzdžiui: galite išmatuoti vejos plotą, kad žinotumėte, kiek jums reikės įsigyti trąšų. Jei turite tik liniuotę, ar kitą įrankį, kuriame mato vienetas yra ne metras, vis tiek galite naudoti jį siekdami apskaičiuodami plotą – tiesiog išmatuotus ilgius konvertuoti į metrus.

Pavyzdžiui: galite išmatuoti vejos plotą, kad žinotumėte, kiek jums reikės įsigyti trąšų. Jei turite tik liniuotę, ar kitą įrankį, kuriame mato vienetas yra ne metras, vis tiek galite naudoti jį siekdami apskaičiuodami plotą – tiesiog išmatuotus ilgius konvertuoti į metrus.

Sekite šiuos veiksmus norėdami apskaičiuoti plotą.

Kaip apskaičiuoti plotą - stačiakampio ploto skaičiavimas


Kvadrato arba stačiakampo ploto skaičiavimas

1. Raskite matavimo įrankį

Jums reikės matavimo rasti matavimo įrankį: liniuotę, siuvėjo metrą, ruletę ar kitą įrankį. Priklausomai nuo priemonės, joje matysite šiuos vienetus: metrus (m) arba centimetrus (cm). Priklausomai nuo priemonės, joje matysite šiuos vienetus: metrus (m) arba centimetrus (cm).

2. Išmatuokite matuojamo ploto ilgį

Išmatuokite vieną objekto pusę nuo vieno kampo iki kito naudodami savo pasirinktą matavimo įrankį. Užrašykite rezultatą.

Jei objektas yra ilgesnis nei 1 metras, nepamirškite pasižymėti, kiek ilgis sudaro metrų ir centimetrų. Pavyzdžiui: „2 metrai 35 centimetrai“

3. Išmatuokite matuojamo ploto  plotį

Norėdami išmatuoti objekto plotį, naudokite tą patį įrankį. Plotis yra kita kraštinė, 90º kampu nuo objekto ilgio, kurį matavote anksčiau. Atlikite matavimą ir užrašykite gautą rezultatą.

4. Konvertuokite centimetrus į metrus.

Paprastai apvalinti  tik į metrus neužteks ir reikės daugiau tikslumo. Todėl naudokite du skaitmenis po kablelio siekdami gauti tikslų rezultatą. , tiek centimetrais (pavyzdžiui, 2 metrai 35 centimetrai). Kadangi 1 centimetras = 0,01 metro, centimetro matavimą galite konvertuoti į metrus, perkeldami du skaitmenis po kablelio į kairę.

Štai keli pavyzdžiai: 

  • 35cm = 0,35m, taigi 2m 35cm = 2m + 0,35m = 2,35m.
  • 8cm = 0,08m, taigi 1m 8cm = 1,08m

5. Kaip apskaičiuoti plotą? Ploto formulė

Stačiakampio formulė: a x b. Kvadrato formulė: a2 .

Kai abu matavimai bus paversti metrais – ploto apskaičiavimas išties paprastas. Padauginkite juos ir gausite plotą. Jei reikia, naudokite skaičiuoklę arba Excel. Pavyzdžiui:

2,35m x 1,08m = 2,538 kvadratiniai metrai (m2).

Keletas svarbių detalių atliekant matavimą

Centimetrų apvalinimas

Jei objektas, kurį matuojate yra mažesnis nei 1 metras, atlikdami matavimus galite suapvalinti skaičių  iki artimiausio centimetro. Pvz., Jei plotis šiek tiek viršija 1 metro 8 centimetrų žymę, tiesiog naudokite „1 m 8 cm“ kaip savo matavimą, nenaudodami dešimtainių skaičių ar milimetrų.

Kai neturite reikiamų matavimo priemonių

Jei negalite išmatuoti viso ilgio vienu metu, darykite tai etapais. Ištieskite matavimo įrankį, tada padėkite akmenuką ar kitą mažą daiktą tiksliai prie skaitmens, kurį lengva įsiminti (pavyzdžiui, 1 metro ar 25 centimetrų). Pasiimkite įrankį ir vėl padėkite jį ant matuojamo objekto, tačiau dabar jau  pradėdami nuo mažo daikto. Pakartokite, kol pasieksite visą ilgį. Susumuokite visus savo išmatavimus.

Pabaigai, kada dažniausiai prireikia apskaičiuoti plotą?

Taigi teisingai atlikę visus veiksmus galėsite apskaičiuoti stačiakampio arba kvadrato plotą. Kitoms figūroms taikomos sudėtingesnės formulės. Visgi šio būdo dažniausiai pilnai užteks kasdienėms situacijoms. Jūs jau žinote, kaip apskaičiuoti plotą šiems objektams: kambario grindys, buto sienos, langai, lubos, plytelės ar kiti pagrindai. Daržniausiai to prireikia atliekant būsto remontą, įsigijant naujus baldus, tvarkant aplinką.

Šaltiniai: https://lt.wikipedia.org/wiki/Plotas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *